Lokaty

poradnik ekonomiczny

Jak założyć lokatę

Otwarcie nowej lokaty bankowej wiąże się z większą liczbą formalności niż podpisanie umowy na konto oszczędnościowe, które można założyć za pomocą kilku kliknięć, przy użyciu bankowości elektronicznej. Większość banków oferuje, oczywiście, możliwość aplikowania o założenie lokaty przez Internet, jednak w takim wypadku i tak będzie to wymagało podpisania dokumentów osobiście.

Podpisując umowę, oprócz dowodu osobistego, potrzebujemy numeru rachunku bankowego, na który zostanie przelany zdeponowany kapitał oraz uzyskane odsetki. Numer ten będzie trzeba wpisać w umowie pomiędzy klientem a bankiem o otwarciu lokaty bankowej.

Pieniądze możemy wpłacić na lokatę w gotówce albo przelewem, w zależności od tego, jak jest nam wygodniej – oczywiście w przypadku wysokich kwot bezpieczniej będzie nie nosić pieniędzy przy sobie. Z drugiej strony, należy pamiętać o tym, że oprocentowanie lokaty nalicza się dopiero od momentu wpłacenia na nią zadeklarowanej kwoty, dlatego trwający kilka dni przelew może nieznacznie obniżyć uzyskane przez nas po rozwiązaniu lokaty odsetki.

Po zakończeniu umowy zdeponowane środki wraz z naliczonymi odsetkami zostaną przekazane na wskazany przez nas w umowie rachunek bankowy albo mogą zostać odebrane w banku. W przypadku, gdy podpisaliśmy umowę na lokatę odnawialną, zostaną nam przelane jedynie odsetki, a lokata zostanie odnowiona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *