Lokaty

poradnik ekonomiczny

Jaką lokatę wybrać?

www.vindcharter.pl

Decydując się na założenie lokaty, możemy spotkać się z niezwykle szeroką ofertą proponowaną przez najróżniejsze banki, dlatego też wybór konkretnego typu lokaty może być trudny. Różne rodzaje lokat odpowiadają różnym potrzebom klientów, dlatego przede wszystkim trzeba zastanowić się dobrze, czego oczekujemy od takiego konta.

Pierwszym typem lokaty, który warto rozważyć, jest lokata terminowa. Otwierając ją, wpłacamy od razu konkretną kwotę pieniędzy, zgadzamy się na rodzaj oprocentowania (stałego lub zmiennego), a także deklarujemy, na jak długo chcemy podpisać umowę. Terminy wahają się od kilku tygodni do kilku miesięcy, a każdemu z rodzajów przypadają odrębne zasady naliczania odsetek i oprocentowanie. Sprawdzając to ostatnie kryterium, warto pamiętać, że oprocentowanie przez bank jest zawsze podawane w skali roku – dlatego, podpisując umowę na przykład na cztery tygodnie, musimy dobrze przeliczyć odsetki, by oszacować zysk.

Jeśli dysponujemy kapitałem początkowym, ale chcemy nadal gromadzić środki, idealnym rozwiązaniem będzie lokata progresywna. Jest to typ umowy między bankiem a klientem, który pozwala dopłacać kolejne sumy pieniędzy do kwoty zdeponowanej na początku. Wraz z rosnącym odłożonym kapitałem, rośnie też oprocentowanie, dzięki czemu zysk zwiększa się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *