Lokaty

poradnik ekonomiczny

Lokata czy konto oszczędnościowe?

www.tokyo.net.pl

Decydując się na otworzenie konta, które pomoże nam zaoszczędzić sumę pieniędzy, warto zastanowić się, jakim potrzebom ma ono sprostać. Czy chcemy w razie potrzeby móc wypłacić zaoszczędzone pieniądze? Czy dysponujemy jedną dużą kwotą do odłożenia, czy też zamierzamy oszczędzać systematycznie? Czy oczekujemy bezpiecznego, stałego zysku, czy też zależy nam bardziej na możliwości wypłacenia pewnej kwoty bez konsekwencji?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania są konieczne, by zdecydować, czy wolimy otworzyć lokatę i przez określony czas nie mieć możliwości wypłacenia zainwestowanej kwoty, czy też chcemy oszczędzać dzięki kontu oszczędnościowemu, które pozwala na wypłacenie – w razie potrzeby, na przykład raz w miesiącu – żądanej kwoty pieniędzy.

Jeśli dysponujemy sumą powyżej tysiąca złotych i zależy nam na przechowaniu jej przez określony czas, naturalnym wyborem będzie lokata, która przyniesie większy zysk z odsetek, musimy się jednak liczyć z tym, że wypłata zainwestowanych finansów wymagać będzie zerwania umowy i poniesienia konsekwencji tego czynu.

Jeśli natomiast mamy zamiar odkładać co miesiąc lub co tydzień określoną kwotę, a nasz kapitał początkowy nie jest zbyt duży, to najlepiej będzie zdecydować się na utworzenie konta oszczędnościowego przy naszym własnym koncie osobistym. Tego typu forma oszczędzania pozwoli nam na stopniowe gromadzenie środków, przy czym to, co przetrzymujemy na koncie, także jest oprocentowane – dzięki czemu po dłuższym czasie możemy liczyć na zysk. Konta oszczędnościowe pozwalają także na wypłacanie określonych kwot raz lub więcej razy w miesiącu.

www.dalmond.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *