Lokaty

poradnik ekonomiczny

Oprocentowanie

Zapoznając się z ofertami przesyłanymi nam przez bank, warto znać kilka zasad i pojęć z zakresu bankowości. Jednym z nich jest oprocentowanie, które zapewni nam zysk dzięki odsetkom od zdeponowanej w banku kwoty.

Oprocentowanie lokaty podawane jest, niezależnie od terminu, na jaki zawieramy umowę, w skali roku. Może być stałe lub zmienne, w zależności od wybranej oferty. Oprocentowanie stałe to takie, które ustalone jest z góry przy podpisaniu umowy i nie jest zależne od sytuacji rynkowej. Dzięki temu, w wypadku kryzysu finansowego bank nie ma prawa obniżyć naszego oprocentowania, ale też w chwili, gdy stopy procentowe wzrastają, nie możemy liczyć na większy zysk. Ten typ oprocentowania przypisany jest zazwyczaj do lokat krótkoterminowych.

Oprocentowanie zmienne natomiast dynamicznie zmienia się wraz z sytuacją rynkową – rośnie lub spada w zależności od tendencji w finansach. Dla klientów jest ono opłacalne tylko wtedy, gdy można liczyć na zwyżkę stóp procentowych w trakcie trwania umowy. Jednak oczywiste jest to, że wiąże się ono z większym ryzykiem, niż oprocentowanie zmienne, choć może dać także większe zyski.

Jeśli zależy nam na stałym zysku albo obawiamy się spadku stóp procentowych czy też negatywnych zmian sytuacji na rynku, warto wybrać lokatę bankową z oprocentowaniem stałym i z góry wyliczyć spodziewane odsetki. Natomiast jeśli głównie zależy nam na przechowaniu pieniędzy i liczymy się z możliwym ryzykiem, albo sytuacja rynkowa wyraźnie się poprawia, należy zastanowić się nad otwarciem lokaty z oprocentowaniem zmiennym.

www.lambda.bydgoszcz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *