Wybór odpowiedniego banku

kanał specjalisty donchian kanał donchian na temat finansów i notowań giełdy zakres true range powiększa się

Decydując się na otwarcie jakiegokolwiek rachunku bankowego, lokaty terminowej albo konta oszczędnościowego, musimy wybrać, z jakim bankiem podpiszemy umowę. Warto w takim wypadku zapoznać się z ofertami rożnych instytucji i porównać je. Czas poświęcony na dokładną analizę potencjalnego zysku zwróci się z nawiązką, jeżeli dokonamy właściwego wyboru i zdecydujemy się na odpowiednią ofertę.

Ponadto, warto zastanowić się nad wybraniem oferty tego banku, w którym dotychczas prowadziliśmy swój osobisty rachunek bankowy. Bardzo możliwe, że w takim przypadku będziemy mieć możliwość obsługi rachunku z poziomu bankowości internetowej, szybko i sprawnie dysponując posiadanymi środkami i dokonując przelewów pomiędzy kontami. Poza tym, bank może mieć specjalnie dobrane atrakcyjne oferty dla stałych klientów – warto skorzystać z oferowanych rabatów lub wyższego oprocentowania.

Po pierwsze jednak, przy wyborze powinniśmy się kierować renomą danego banku i gwarancją, jaką może nam zapewnić; tak, abyśmy byli pewni, że zdeponowane pieniądze odzyskamy. Nie należy korzystać z ofert parabanków, choćby wydawały się najbardziej atrakcyjne.

Ponadto, trzeba dokładnie oszacować potencjalny zysk w przypadku różnych ofert oprocentowania, licząc się z tym, że zawsze jest ono podawane w skali roku. Na przykład, jeśli wybierzemy 2-miesięczną lokatę oprocentowaną na 3% i zdeponujemy na niej 5000 złotych, to możemy spodziewać się zysku 150 złotych w skali roku – a więc w ciągu dwóch miesięcy trwania umowy będzie to jedynie… 25 złotych. Oprócz tego, od odsetek zostanie oczywiście odprowadzony podatek – wprowadzony przez ministra Belkę tzw. podatek od dochodów kapitałowych w wysokości 19%. Podstawa opodatkowania to w tym przypadku odsetki zaokrąglone do pełnych złotówek (kwota do 50 groszy w dół, powyżej 50 groszy – w górę). Dlatego w przypadku opisywanej wyżej przykładowej lokaty podatek wyniesie 4,75 zł. Podatek także ulega zaokrągleniu – ostatecznie odprowadzone zostanie 5 złotych. Ostatecznie po dwóch miesiącach umowy na nasze konto spłynie 5020 zł.

Po trzecie, warto wnikliwie zweryfikować, czy interesująca nas oferta odpowiada naszym potrzebom – sprawdzić minimalną kwotę, na jaką zakładamy lokatę, zastanowić się, czy w trakcie trwania umowy nie zdarzy się sytuacja, kiedy będziemy chcieli wypłacić jakąś kwotę z lokaty, sprawdzić ewentualne konsekwencje przedterminowego rozwiązania umowy. Być może warto wtedy rozważyć założenie konta oszczędnościowego, które – choć gorzej oprocentowane – jest bardziej elastyczne i umożliwia wypłacenie pieniędzy w razie potrzeby bez konsekwencji dla klienta.

sprawdź jak zacząć jak zacząć inwestować inwestować na giełdzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *