Lokaty

poradnik ekonomiczny

Wybór odpowiedniego banku

Decydując się na otwarcie jakiegokolwiek rachunku bankowego, lokaty terminowej albo konta oszczędnościowego, musimy wybrać, z jakim bankiem podpiszemy umowę. Warto w takim wypadku zapoznać się z ofertami rożnych instytucji i porównać je. Czas poświęcony na dokładną analizę potencjalnego zysku zwróci się z nawiązką, jeżeli dokonamy właściwego wyboru i zdecydujemy się na odpowiednią ofertę.

Ponadto, warto zastanowić się nad wybraniem oferty tego banku, w którym dotychczas prowadziliśmy swój osobisty rachunek bankowy. Bardzo możliwe, że w takim przypadku będziemy mieć możliwość obsługi rachunku z poziomu bankowości internetowej, szybko i sprawnie dysponując posiadanymi środkami i dokonując przelewów pomiędzy kontami. Poza tym, bank może mieć specjalnie dobrane atrakcyjne oferty dla stałych klientów – warto skorzystać z oferowanych rabatów lub wyższego oprocentowania.

Po pierwsze jednak, przy wyborze powinniśmy się kierować renomą danego banku i gwarancją, jaką może nam zapewnić; tak, abyśmy byli pewni, że zdeponowane pieniądze odzyskamy. Nie należy korzystać z ofert parabanków, choćby wydawały się najbardziej atrakcyjne.

Ponadto, trzeba dokładnie oszacować potencjalny zysk w przypadku różnych ofert oprocentowania, licząc się z tym, że zawsze jest ono podawane w skali roku. Na przykład, jeśli wybierzemy 2-miesięczną lokatę oprocentowaną na 3% i zdeponujemy na niej 5000 złotych, to możemy spodziewać się zysku 150 złotych w skali roku – a więc w ciągu dwóch miesięcy trwania umowy będzie to jedynie… 25 złotych. Oprócz tego, od odsetek zostanie oczywiście odprowadzony podatek – wprowadzony przez ministra Belkę tzw. podatek od dochodów kapitałowych w wysokości 19%. Podstawa opodatkowania to w tym przypadku odsetki zaokrąglone do pełnych złotówek (kwota do 50 groszy w dół, powyżej 50 groszy – w górę). Dlatego w przypadku opisywanej wyżej przykładowej lokaty podatek wyniesie 4,75 zł. Podatek także ulega zaokrągleniu – ostatecznie odprowadzone zostanie 5 złotych. Ostatecznie po dwóch miesiącach umowy na nasze konto spłynie 5020 zł.

Po trzecie, warto wnikliwie zweryfikować, czy interesująca nas oferta odpowiada naszym potrzebom – sprawdzić minimalną kwotę, na jaką zakładamy lokatę, zastanowić się, czy w trakcie trwania umowy nie zdarzy się sytuacja, kiedy będziemy chcieli wypłacić jakąś kwotę z lokaty, sprawdzić ewentualne konsekwencje przedterminowego rozwiązania umowy. Być może warto wtedy rozważyć założenie konta oszczędnościowego, które – choć gorzej oprocentowane – jest bardziej elastyczne i umożliwia wypłacenie pieniędzy w razie potrzeby bez konsekwencji dla klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *